❤ Valentýn - svátek zamilovaných nebo jen komerce? ❤

love-2382348_640


Když se řekne Valentýn, spousta mých přátel hned namítá "Vy to slavíte? Vždyť je to jen komerční svátek! Chtějí z nás jen tahat peníze!" a nebo ještě více oblíbené "Chlap by měl ženskou hýčkat pořád, ne jen v ten jeden den v roce!". Pro mě je to takové osobní. Já jsem Valentýna nikdy nebrala jako něco komerčního, ale jako růžový den plný překvapení. Už na základní škole jsem se do toho dne zamilovala, poté co mi spolužák asi ve 4. třídě přinesl krásného plyšáčka a roztomilou Valentýnku (plyšák mi dodnes sedí na poličce :)). Od té doby to u mě prostě patří k roku jako Vánoce, narozeniny nebo i 1. Máj (myslím, že láska by se měla slavit co nejčastěji!). 

valentines-day-2061433_640

Ale abych se vrátila k tomu, proč Valentýna NE/slavit. Ano, souhlasím, že květinu by měla žena dostávat od muže vícekrát ročně, ALE já je tedy dostávám jen na narozeniny, svátek, někdy na výročí a také na Valentýna. Tzn. maximálně 4x ročně.  A mám to kvůli "komerčnosti" Valentýna ještě zkrouhnout? :) Každopádně když na mě zase kamarádka na vysoké vyrukovala s "americkým komerčním svátkem", rozhodla jsem se ho trochu nastudovat a zjistila jsem, že je to naprostá hloupost! :) Je pravdou, že Američani prostě slaví jinak - vezměte si jejich bombastické Vánoce! A "přehánějí" holt i Valentýna a proto se možná zdá, že se jedná o svátek, který si vymysleli. Tak to ale není. 

roses-2840743_640

Legenda sv. Valentýna

Dle legendy se svátek sv. Valentýna (14. února) pojí s katolickým knězem Valentinem, který pocházel z Říma a zemřel mučednickou smrtí v roce 269. Tento kněz proti přání Claudia II, vládce Říma, oddával vojáky a jejich milé. Claudius se bál, že ženatý voják nebude chtít opustit svou rodinu a bojovat, proto se takové svazky snažil zakazovat. Valentin, který naopak vojáky nabádal, aby zůstali se svými drahými, byl ale odhalen a po svém zatčení pak i 14. února popraven. Předtím ale přinesl na svět mnoho lásky. Mimo jiné se traduje, že Valentin měl velké léčitelské schopnosti, vyléčil prý dokonce i slepou dívku, do které se záhy zamiloval. Před svou popravou ji pak poslal lístek se vzkazem "od tvého Valentina". To pak zní "Buď mým Valentýnem" hned romantičtěji, ne? 

people-2562102_640

Svátek sv. Valentýna se však neslaví tak dlouho, s romantickou láskou je tento den spojován až od 14. století, kdy Geoffrey Chaucer vydal báseň Ptačí sněm (o tom, jak si ptáci nacházejí partnerky), jako poctu k zasnoubení krále Richarda II. s princeznou Annou Českou (mezi manželi se i přes politické důvody ke sňatku rozhořela veliká láska). Právě v této básni se autor několikrát zmiňuje o svátku sv. Valentýna a je tak první, kdo ho jmenuje. Největší básník anglického středověku tedy stojí na počátku tradice svátku zamilovaných, to nezní příliš "americky", že?

maldives-698501_640

První Valentýnka je pak doložena už v 15. století, kdy mladý francouzský vévoda, Karel Orleánský, zajatý v bitvě u Agincourtu a vězněný po mnoho let v londýnském Toweru, psal své manželce milostné básně a v nich mimo jiné i

Je suis desja d'amour tanné
Ma tres doulce Valentinée…

Tento úryvek pochází z jeho básně "Rozloučení s láskou", kterou jsem se pro Vás pokusila přeložit.

Jsem již láskou nemocen,
Můj laskavý Valentýne,
Vzhledem k tomu, že jste se pro mě narodila příliš pozdě,
A já pro Vás narodil se moc brzy,
Bůh odpusť tomu, kdo odcizil,
Mě od Vás na celý rok,
Jsem již láskou nemocen,
Můj laskavý Valentýne.

Tak proč ne?

Jako patron zamilovaných se tak Valentin objevuje v historii mnohokrát. Proč si tedy jeho den kazit řečmi o komerci? Nemyslím si, že se najde mnoho mužů, kteří když jdou kolem květinářství jen tak nadšeně vstoupí a vyberou sladkou růži pro svou milou (věřím však, že výjimky se najdou), proč tedy zavrhovat den, kdy muž do toho květinářství půjde s myšlenkou, že dnes je den na koupi kytičky z lásky - i když je to psané v kalendáři, není to přece o moc méně romantické...

marriage-proposal-1691465_640

Takže bez ohledu na to, že obchodníci cílí na muže ať už jde o šperky (), květiny, parfémy... o tom to přece není, tak proč tím tento den tak ničit? Svátek zamilovaných je o tom, že si jeden na druhého vzpomeneme, ať už polibkem, večeří či třeba básničkou. To je Valentýn pro mě - doba kdy sesmolím pár vět, přepíši je do Valentýnky a těším se na romantickou večeři, kam vezme snad partner mě... :) Jednu z mých valentýnských básniček jako tečku přidávám a přeji vám krásný svátek zamilovaných!

Tvá ústa, růžová zahrádka,
tvá slova, nejkrásnější pohádka,
tvůj pohled, teplo sluníčka,
tvůj dotek, jemná kytička,
bez tvé přítomnosti dlouhá i malá chvilička,
jsem jako v oceánu ztracená rybička,
tvá přítomnost šťastnou mě dělá,
bez tebe nepřipadám si celá.

Máš pusinku jak okvětní plátky růže, jsi ten jediný kdo líbat mě může…

 

denisa2

 

notebook-2247351_640

 


ZDROJE: